Kullanım Koşulları


nesöyledi.com’a kayıt olan olan üyeler, aşağıda yer alan koşulları kabul etmiş sayılırlar:

a. kullanım ve içerik

1. nesöyledi.com, üyelerin söylem, kişi ve gündem oluşturduğu ve bunlara ilişkin fikirlerini paylaştıkları bir içerik üretim platformudur.

2. söylem ve kişilerin altlarına yazılan yorumlar, söz konusu söylem ve kişiyle ilgili görüşlerinizi, bilgi ve deneyimlerinizi içermelidir. Nesöyledi.com bir sözlük değildir; bu anlamda yorumlar tanım şeklinde olmamalıdır.

3 kimi durumlarda kendi sitenize, blogunuza vs. link verebilirsiniz. ancak bunun ticari nitelikli ve reklam amaçlı olduğu anlaşılırsa yorumunuz veya söyleminiz silinir, hesabınız dondurulabilir veya yazar adayı statüsüne alınabilirsiniz.

5.nesöyledi.com’da yer alan içeriklerin, ilgili yazarın veya nesöyledi.com’un izni olmadan ticari amaçlı olarak kullanılması yasaktır. ancak nesöyledi.com adı paylaşılmak ve link verilmek suretiyle kısa alıntılar yapılabilir.

7. “yazar” statüsündeki üyelerce oluşturulan gündemler, paylaşılan söylemler ve eklenen kişiler herhangi bir onaya tabi tutulmadan yayınlanmakta olduğundan, nesöyledi.com söz konusu içeriklerle ilgili olarak doğacak maddi ve manevi zararlardan sorumlu tutulamaz. “şikâyet” veya “iletişim” kanalları üzerinden bir bildirim alınması durumunda içerik yayından kaldırılabilir. bu anlamda eklenen içeriklerden, ilgili üyeler sorumludur.

8. yorumlarda yer alan nesöyledi.com dışı bağlantıların doğruluğu önceden kontrol edilmez. bu linklerin virüs, trojan vb. içeren sitelere yönlendirme yapması veya yasal olmayan sitelere köprü oluşturması durumlarında sorumluluk ilgili üyeye ait olup, nesöyledi.com’un söz konusu dış bağlantıları kontrol etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. ancak, şikâyet bildirimi yapılması veya editörlerimiz tarafından fark edilmesi durumunda gerekli işlemler gerçekleştirilir.

9. paylaşılan bazı yorumlar ve üyeye ait söylemler tamamen hayal ürünü olabilir, ironi ve metafor içerebilir. bunların gerçekliğini ispat yükümlülüğü nesöyledi.com’da değildir.

10. nesöyledi.com düşünce özgürlüğünü savunur ve destekler. ancak terör örgütü propagandası yapmak, etnik, dini, ırksal ayrım içeren, şiddet ve suçu teşvik eden, kişilik haklarını zedeleyici, türkiye cumhuriyeti kanunlarına aykırı yorum eklemek, nefret söylemi paylaşmak, gündem oluşturmak ve kişi eklemek, diğer kişilerin gizli bilgilerini paylaşmak yasaktır. söz konusu hususları içeren içerik ve yorum paylaşımının nesöyledi.com tarafından tespit edilmesi veya şikâyet ve iletişim kanalıyla bildirilmesi durumunda ilgili üyenin hesabı bloke edilir ve içerik ve yorumlar yayından kaldırılarak yasal mercilere gerekli bildirim yapılır. (nefret söylemi kavramına ilişkin detaylı bilgi için: Google: Nefret Söylemi )

11. nesöyledi.com kaliteli içerik üretimine önem verir ve bilginin gücüne inanır. Üyelerimizin içerik üretirken veya yorum eklerken bu hususa dikkat etmeleri önem arz etmektedir.

b. içerik ve yorum ekleme

1. söylem paylaşma: yazar statüsüne alınan üyeler kendilerine veya bir başkasına ait söylemleri paylaşabilirler. Kendilerine ait söylemler bir olay veya bir hususla alakalı derli toplu düşüncelerini ifade etmelidir. Şayet başkasına ait bir söylem paylaşılıyorsa, mutlaka kaynak eklenmeli, söylem üzerinde anlam bozucu değişiklikler yapılmamalıdır. Dilenirse söyleme ilişkin bir kapak fotoğrafı eklenebilir. Kapak fotoğrafı eklenmemesi durumunda varsayılan kişi görseli gösterilecektir.

2. gündem oluşturma: güncel bir olaya ilişkin gündem konusu oluşturulabilir. Oluşturulan gündemlerin altına üyelerin veya kişilerin söylemleri eklenecektir. Ancak gündemi oluştururken söylem eklenmesi zorunlu değildir. Gündem konusuna ilişkin mutlaka bir kaynak paylaşılmalı, gündem konusu özet olarak girilmelidir.

3. kişi ekleme: söylemini paylaşmak istediğiniz kişi sitemizde kayıtlı değilse, kişi adını girerek wikipedia arşivinden arama yapabilirsiniz. İlgili kişi wikipedia’da bulunursa kişiye ait bilgiler ekrana gelir. Şayet çekilen verilerde bir hata var ise (kişi resmi, unvanı, özgeçmişi vs.) bunlar düzeltilmelidir. Eğer wikipedia’da kişi bulunamazsa hızlı kişi ekleme bağlantısına tıklayarak ilgili kişiyi ekleyebilirsiniz.

4. yorumlar: yazar adayları, yazar statüsüne geçmek üzere sırayı girmek için en az 10 adet yorum eklemelidir. 10 yorumun eklenmesini müteakip sıraya alınırsınız ve yorumlarınız incelenir. Uygun görülürse tarafınıza yazarlık yetkisi verilir. Yorumların Türkçe yazım ve imlâ kurallarına uygun olması, baştan savma yazılmaması, ilgili konuyla bağlantılı olması gerekmektedir.

c. şikâyet ve iletişim

1. alt menüde yer alan ve aynı zamanda her içeriğin ve yorumun altında bulunan “bildir” botunu vasıtasıyla bir içerik veya yorumun hukuka uygun olmadığı, kişi veya kurum haklarına zarar verdiği bildirilirse, nesöyledi.com tarafından gerekli inceleme yapılır. inceleme sonucunda ilgili içerik/yorum silinebilir veya yazar bloke edilebilir. Gerekirse yasal mercilere bildirim yapılabilir.

2. içerik veya yorumlara ilişkin olarak yasal mercilerce nesöyledi.com’dan talep edilen bilgi ve belgeler gizlilik esaslarına riayet edilerek ilgili mercilere iletilecektir.

3. şikâyet kanalının amacına uygun kullanılması önemlidir. gereksiz şikâyet bildirimi yapılması durumunda, ilgili üyeye yaptırım uygulanabilir.

c. yaş sınırı

1. nesöyledi.com’da yer alan içerik 18 yaşından küçükler için uygun olmayabilir. üyeler, kayıt esnasında 18+ olduklarını beyan ederler. çocukların nesöyledi.com sitesini kullanımına ilişkin sorumluluk ebeveynlerde olup, bu hususa ilişkin filtreleme yazılımları kullanmaları tavsiye edilir.

d. diğer hususlar

1. nesöyledi.com kullanım koşullarını haber vermeksizin değiştirme hakkına sahip olup, herhangi bir değişiklik olması durumunda bunu üyelere bildirir.

2. nesöyledi.com bünyesinde yer alan tüm unsurlarda önceden haber verilmeksizin değişiklik yapılabilir. herhangi bir değişiklik olması durumunda bu durum üyelere bildirilir.

3. bazı unsurlar ücretli yapılabilir; bu durumda nesöyledi.com tüm üyelerine bilgi vermekle mükelleftir.

güncelleme tarihi: 08/10/2019