Tüik Başkanından Enflasyon Verilerinin Yanlış Olduğu İddialarına Cevap


Tüik Başkanından Enflasyon Verilerinin Yanlış Olduğu İddialarına Cevap

TÜİK Başkanı Sait Erdal Dinçer, son zamanlarda Tüik’in yayınlandığı enflasyon verilerinin gerçeği yansıtmadığı yönündeki eleştirilere cevap verdi. “Enflasyon hesabını yanlış hesaplamak insanların geliriyle oynamak, hakkını yemektir… Böyle bir sorumluluk altına giremem,” açıklamasında bulundu.

son dönemlerde tüik tarafından açıklanan enflasyon verilerinin gerçekle ilgisi olmadığı yönünde pek çok açıklama yapılmış, hatta önceki aylarda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu TÜİK’e gitmiş ancak içeri alınmamıştı.

Enflasyon verileri memur ve emeklilerin zam oranlarının belirlenmesinde etkili olmakta ve her ay açıklanan bu veriler milyonlarca kişi tarafından dikkatle takip edilmektedir.

Tüik Başkanı muhalefetin tepkilerine net bir dille karşı çıkarak şunları söyledi:

enflasyon hesabında ben 84 milyona karşı sorumluyum

enflasyon hesabında ben 84 milyona karşı sorumluyum, bir yanlışa imza atarsam 84 milyonun hakkını yemiş olurum. biliyorsunuz, milyonlarca çalışan bizim açıkladığımız enflasyona göre zam alıyor. şimdi o insanların adeta geliriyle oynamak, hakkını yemek… bunu yapmam, böyle bir sorumluluk altına girmem söz konusu olabilir mi?
bu koltukta şimdi ben oturuyorum, yarın başkası oturur; yani başkanın kim olduğunu boş verin. siz sanıyor musunuz ki tüik’te enflasyon hesaplamasıyla ilgili birimde çalışan yüzlerce arkadaşım ortaya koydukları orandan çok farklı bir açıklama yapılmasını sineye çeker, hiç sesini çıkarmaz

Sen de düşüncelerini paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.