Suriye’nin istikrarı ve barışının tam olarak tesis edilmesi gerekiyor


Bir televizyon programında açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’de istikrarın tekrar sağlanmasının önemine dikkat çekerek, “Suriye’nin toprak bütünlüğü önemli, insanların ülkelerine dönmeleri önemli,” söyleminde bulundu.


Mevlüt Çavuşoğlu
Türkiye Dışişleri Bakanı

Rejim siyasi sürece tam olarak inanmadı ancak rejimin de görmesi lazım; savaşarak ülke bölünecek. Bizim de desteklediğimiz muhalefet, müzakere heyetini kurdu. Muhalefet anayasa ile ilgili olgun tavır sergiliyor ancak rejimden kaynaklı bir direniş var.

Suriye’nin istikrarı ve barışının tam olarak tesis edilmesi gerekiyor. Astana formatında bir masasının etrafındayız. Temaslarımız oluyor. Biz muhalefetin her zaman destekçisi olduk. Güvene dayalı bir ilişkimiz var.

Diyalog için şart olmaz. Ancak, bu görüşmelerin şartı ne? Bizim güvenliğimiz önemli, Suriye’nin toprak bütünlüğü önemli, insanların ülkelerine dönmeleri önemli… Barış olursa ülkenin yeniden inşası önemli. Diyalog için bir şartımız değil ama görüşmelerin amacı ve hedefi önemli. Bizim politikamız hep sonuç odaklıdır.

Mevlüt Çavuşoğlu başka ne söyledi?


Sen de düşüncelerini paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.