Zülfü Livaneli, Kaplanın Sırtında’yı kitleleri Batıcılığa çekmek üzere yazmıştır


Aydınlık Gazetesi yazarı Utku Reyhan, “Livaneli’nin bira içen halife sevgisi” başlıklı köşe yazısında Zülfü Livaneli’nin son romanı Kaplan’ın Sırtında’yı inceleyerek, sırf siyasi amaçlarla Abdülhamit’i yücelttiğini ve İttihatçıları yerin dibine soktuğunu söylemiştir.


Utku Reyhan
Köşe Yazarı, Siyasetçi

Zülfü Livaneli, Kaplanın Sırtında’yı, kendisinin de söyleşilerinde imâ ettiği üzere, Türkiye’nin muhafazakâr-milliyetçi kitlelerini Abdülhamid üzerinden Batıcılığa çekmek üzere yazmıştır. Bugünkü siyasi amacı budur.

Roman boyunca sürgündeki Abdülhamid temize çekilirken, ülkeyi ayakta tutmaya çalışan Batı kafalı ve Batı hayranı bir reformcu olarak tanıtılırken, onu tahttan indiren İttihatçılar, barbar, beceriksiz, cahil, maceracı, vatansever kılıfına girmiş berbat diktatörler olarak resmediliyor. Abdülhamid, roman boyunca uygulamalarının gerekçelerini anlatıyor. Olabilir. Onu tarih içinde nesnel bir konuma yerleştirme çabası anlaşılabilir. Ancak roman bunu, İttihatçıları yerin dibine sokarak yapmayı tercih ediyor. Bu bilinçli bir çaba. (…)

Livaneli’nin fikir dünyası, sırf Batılı rafine zevkleri olduğu için Abdülhamid’e sempati duyuyor. İçki içen, opera dinleyen, Batı ilmine meraklı bir Padişah… Livaneli, oğluna bira içirmeyi düşünen, gençliğinde yaptığı Paris-Londra gezilerini ballandıra ballandıra anlatan, 33 yıllık saltanatında bütün çabasının ülkeyi Batı’ya benzetmek olduğunu gururla anlatan bu Halife/Padişah ile bütünleşiyor…

Utku Reyhan başka ne söyledi?


Sen de düşüncelerini paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.