Joachim Wilhelm Gauck (d. 24 Ocak 1940, Rostock), Alman politikacı, Protestan papaz ve Doğu Almanya'da eski anti-komünist insan hakları savunucusudur. 19 Şubat 2012 tarihinde, hükümet partileri olan CDU, CSU, FDP, SPD ve Birlik 90/Yeşiller tarafından 2012 seçimlerinde Almanya Cumhurbaşkanı adayı olarak kabul edilmiştir. 18 Mart 2012 tarihi itibarıyla Almanya cumhurbaşkanı seçilmiştir.

Denizci bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Babası deneyimli bir geminin kaptanı ve İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Neptun Werft adlı gemi şirketinde müfettiş olarak çalışan seçkin bir deniz subayı (Deniz Yüzbaşı) idi. II. Dünya Savaşı'nın sonundaki Sovyet işgalinin ardından, komünistler Doğu Almanya'da iktidara geldiler ve Alman Demokratik Cumhuriyeti kuruldu. Ailesi Sovyet zulmünün kurbanı oldu. 1951 yılında, on bir yaşındayken, babası Sovyet işgal güçleri tarafından tutuklandı. Babası, Batı'dan bir mektubu almak için casusluk yaptığı gerekçesiyle Rus askeri mahkeme tarafından mahkûm edildi. Joachim Gauck'a göre, bir yıl sonra babası bedensel engelli oldu. Büyük ölçüde kötü muamele gördü. Sibirya'da bir Gulag'a gönderildi. Yaklaşık üç yıl boyunca, ailesi hâlâ hayatta olup olmadığı ya da ona ne olduğu hakkında hiçbir şey bilmiyordu. Konrad Adenauer'in Moskova'ya ziyaretinin ardından, 1955 yılında babası serbest bırakıldı. Adenauer, Alman savaş esirleri ve sınır dışı edilen binlerce Alman sivilin serbest bırakılmasını müzakere etmiştir.

Rostock'da, Innerstädtisches Lisesi'nden Abitur ile mezun oldu. Siyasi faaliyetlerinin, babasının çektiği çilelerden esinlendiğini ve "anti-komünizm" düşüncesi ile büyüdüğünü belirtmiştir. Zaten Doğu Almanya'da okulda, anti-komünist olduğunu sır olarak sakladı ve inatla komünist gençlik hareketi ve Özgür Alman Gençlik hareketlerine katılmayı reddetti. Bir gazeteci olmak istedi ama komünist olmadığı için bu isteği mümkün olmadı. Onun yerine Mecklenburg Protestan kilisesinde ilahiyat okumayı ve bir papaz olmayı seçti. İlk amacı papaz olmak değildi, ancak ilahiyat çalışmaları ve felsefe öğrenimi için bir fırsat sunan kilise, Doğu Almanya'da komünist ideolojinin egemen olmadığı birkaç kurumdan biriydi. Yine de sonunda bir papaz oldu. Doğu Almanya'da bir papaz olarak görev yaptığı süre boyunca Stasi (gizli polis) tarafından gözlem altında tutuldu ve taciz edildi. Stasi, Gauck hakkında tuttuğu dosyada onu "iflah olmaz bir anti-komünist" ("unverbesserlicher Antikommunist") olarak nitelendirdi. Gauck, "dokuz yaşındayken, sosyalizmin adaletsiz bir sistem olduğunu biliyordum." ifadesini kullanmıştır.

daha fazla

Siteye üye olarak fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

yorum yaz