Bernard "Bernie" Sanders (8 Eylül 1941), Amerikalı siyasetçi ve Amerika Birleşik Devletleri Vermont Senatörü'dür. 2016 ABD başkanlık seçimlerinde Demokratik Parti'nin aday adayıdır. Sanders, ABD kongresi tarihinde en uzun süre bağımsız siyasetçi olarak hizmet vermiştir. Kendini demokratik sosyalist olarak tanımlayan Sanders'ın politik anlayışı İskandinav ülkelerindeki sosyal demokratlara benzemektedir. İsveç Modelini savunmaktadır.

Sanders Brooklyn, New York'ta Eli Sanders ve Dorothy Glassberg çiftinin çocuğu olarak doğmuştur. Polonya göçmeni Yahudi kökenli babasının ailesi Holokost'ta öldürüldü. Annesi de New York'ta Yahudi bir aileden doğmuştur.

Sanders 30 Nisan 2015'te Demokratik Parti'nin başkan adayı olmak istediğini Amerikan Kongre Binasında duyurdu. Kampanya resmi olarak 26 Mayıs'ta Burlington'da başladı. Aynı zamanda seçimdeki tek Musevi adaydır. Kampanyası sırasında, George Mason Üniversitesi’nde Müslüman bir genç kıza da sarılarak, Müslümanlara yönelik ayrımcılığın kökünü kazıyacağını söylemiştir.

daha fazla

Siteye üye olarak fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

yorum yaz