Metin Balcı

Metin Balcı

ULAK Haberleşme G.Müdürü

Dr. Balci, 1986 yılında Deniz Harp Okulundan Kontrol Sistemleri dalından mezun oldu, 1991’de ABD Monterey / Kaliforniya’da bulunan Naval Postgraduate School’da Bilgisayar Bilimleri dalında Yüksek Lisansını tamamladı; 2000 yılında ise Boğaziçi Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği bölümünden Doktorasını aldı.

Deniz Kuvvetlerinde değişik tip Savaş gemileri ve Sahil Güvenlik botlarında görev yapan Dr. Balcı, Türk Deniz Kuvvetleri Yazılım Geliştirme Merkezi’nin (YAZGEM) ve Araştırma Merkezi Komutanlığının (ARMERKOM) kuruluşları esnasında çekirdek personel olarak görev aldı. Bu görevleri esnasında aktif olarak bir çok orta ve büyük ölçek ulusal ve uluslararası projede görev aldı, yönetti. Deniz Kuvvetleri K.lığı Araştırma Merkezi K.lığının 5 yıl Komutanı olarak görev yaptıktan sonra, bir yıl süre ile Dz.K.K.lığı APGE Daire Başkanlığı görevini yerine getirdi. 2013 yılında, Albay rütbesi ile kendi isteği ile emekli oldu.

Emeklilik sonrası ARGELA bünyesinde çalışmaya başlayan Dr. Balcı, 1 Ağustos 2017 tarihinde ARGELA’da ARGE, Kamu ve Savunma Çözümlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı görevinden ayrılarak, yeni kurulan ULAK Haberleşme A.Ş.’nin ilk Genel Müdürü olarak görev yapmaya başladı. ARGELA’nın özellikle 5G ve 5G etkinleştirici teknolojiler konusunda uygulama ve ürün amaçlı ARGE çalışmalarına katkıda bulunan Dr. Balcı, TÜBİTAK, AB ve NATO bünyesinde yürütülen çeşitli projelerde de farklı pozisyonlarda görev almaktadır.

versus