Kemal Unakıtan

Kemal Unakıtan

Türkiye Maliye Bakanı

Kemal Unakıtan (d. 14 Şubat 1946, Domurcalı, Süloğlu, Edirne – ö. 12 Ekim 2016, İstanbul) Türk siyasetçi ve ekonomist. 2002 ve 2008 yılları arasında Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulan hükümetlerde Maliye Bakanı olarak görev yapan Unakıtan, 2002 ve 2007 Türkiye genel seçimleri'nde AK Parti milletvekili olarak meclise girmiştir. 12 Ekim 2016 tarihinde 70 yaşında vefat etti.

Kemal Unakıtan, Mustafa Bey ve Hidayet Hanım'ın çocuğu olarak 14 Şubat 1946 tarihinde Edirne'nin Süloğlu ilçesine bağlı Domurcalı köyünde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Edirne'de tamamlamasının ardında 1968 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nden (Bugünkü adıyla Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi) mezun oldu. Sonrasında Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı'nda Hesap Uzmanı olarak göreve başlayan Unakıtan, Türkiye Selüloz ve Kağıt Fabrikaları A.Ş'da (SEKA) genel müdür muavinliği ve 1976-1978 yılları arasında SEKA genel müdürlüğü görevlerini üstlendi. Ayrıca özel sektörde de çalıştı; çeşitli sanayi kuruluşlarında, finans kurumlarında (Albaraka Türk Finans Kurumu), dış ticaret şirketlerinde Genel Müdürlük, Yönetim Kurulu üyeliği ve Yöneticilik yaptı. Ahsen Hanım ile evli üç çocuk babası olan Unakıtan, İngilizce bilmektedir.

Siyasi yasağı bulunan Recep Tayyip Erdoğan'ın talebiyle onun yerine aday olarak sadece iki partinin seçim barajını aşabildiği 2002 Türkiye genel seçimleri'nde AK Parti İstanbul milletvekili olarak TBMM'ye girdikten sonra yine Erdoğan'ın inisiyatifiyle Abdullah Gül tarafından kurulan 58. Türkiye Hükûmeti'inde Maliye Bakanlığı görevine getirildi. Erdoğan'ın Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nı Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'den alarak, kendisine bağlamasıyla özelleştirmenin de patronu oldu. Gül'ün istifa etmesinin ardından Erdoğan tarafından 14 Mart 2003'te kurulan 59. Türkiye Hükûmeti'nde Maliye Bakanlığı görevini sürdürdü.

versus