Edward Kennedy

Edward Kennedy

Önceki ABD Senatörü

Edward Moore Kennedy ya da Ted Kennedy, (d. 22 Şubat 1932, Boston – ö. 25 Ağustos 2009; Hyannisport, Massachusetts) Amerikalı siyasetçi. Suikasta hiç uğramamış bir siyasetçidir. 1962-2009 yılları arasında kesintisiz olarak ABD Senatosu'sunda Massachusetts eyaletini temsil ederek ABD tarihinde 3. en uzun süreli hizmet yapmış senatör unvanını kazandı. ABD'nin 35. devlet başkanı (1961-1963) John F. Kennedy'nin kardeşi olup Demokrat Partinin en kıdemli ve en etkin üyelerindendi.

Edward Kennedy, Amerika Birleşik Devletleri'nin 35. başkanıyken bir suikast sonucu ölen John F. Kennedy'nin 8 kardeşinden en küçüğüydü. Ayrıca diğer kardeşi Robert Kennedy de başkan adaylığı sırasında suikast sonucu öldürülmüştür. 1964 yılında başından geçen bir uçak kazasında pilot ve Kennedy'nin yardımcısı ölmüş fakat Kennedy ağır yaralı olarak kurtulmuştur.

Kardeşlerinin suikast sonucu ölmesinden sonra başkanlığa aday olmasına neredeyse kesin gözüyle bakılmaktayken 1969 yılında başından geçen bir olay başkanlık şansını yitirmesine yol açmıştır. Bu olaya Chappaquiddick skandalı denir. Kennedy, Mary Jo Kopechne adlı genç bir kadınla gece geç saatte muhtemelen sarhoş bir şekilde Chappaquiddick adasındaki bir partiden ayrılır ve kısa bir süre sonra arabası bir köprüden uçarak küçük bir gölün içine düşer. Kazadan sonra Kennedy'nin hemen polisi aramaması, Mary Jo Kopechne'nin Kennedy'nin sarhoş araba kullanması sonucu ölmüş olduğu söylentileri Kennedy'nin siyasi hayatını çok olumsuz etkilemiştir. Buna rağmen 1980 yılında Jimmy Carter'a karşı Demokrat partiden başkanlık için aday adayı olmuş fakat seçilememiştir.

versus