Necmettin Bilal Erdoğan (d. 23 Nisan 1981, İstanbul), Türk iş insanı. 12. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dört çocuğundan birisi.

Babası Recep Tayyip Erdoğan ve annesi Emine Erdoğan’dır. Ahmet Burak, Sümeyye ve Esra adlı kardeşleri vardır. 1999 yılında 3.7/5 ortalamayla Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesini bitirmiştir. Daha sonra eğitimine Amerika Birleşik Devletleri’nde devam etmiş, 2003 yılında Boston kentindeki Harvard Üniversitesine devam etmiştir. Bu üniversite bünyesindeki John F. Kennedy School of Government’ta kamu yönetimi alanında yüksek lisans yapmıştır.

Bedelli askerlik yasası kapsamında 21 gün askerlik hizmetini Burdur’da yapmıştır.

Üniversite öğrenimi sırasında staj yaptığı Dünya Bankası’nda, mezuniyetinin ardından bir dönem çalışmıştır.

Denizcilik sektöründe iş hayatına atılmış, satın aldığı gemi yüzünden yapılan eleştirilere babası cevap vermiştir. Süreç içinde sahip olduğu gemi sayısı artmıştır. Daha sonraki dönemde Ticaret Sicil Gazetesi’nin, 2 Nisan 2013 tarihli sayısında yayımlanan ilana göre “BMZ Group Denizcilik ve İnşaat Sanayi Anonim Şirketi” adlı şirketin eşit hissedarlarındandır. Mustafa Erdoğan ve Ziya İlgen ile birlikte kurulan şirketin ortakların isimlerinin baş harflerinden oluşan BMZ’nin kuruluş sermayesi 3 milyon TL olarak açıklanmıştır.

Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfının (TÜRGEV) mütevelli heyeti arasında yer almıştır. Ayrıca 17 Kasım 2013’te kurulan İnsan ve İrfan Vakfının kurucularındandır. 2014 yılında kurulan Türkiye Gençlik Vakfının yüksek istişare kurulu üyeleri arasındadır.