Ayşe Acar Başaran

Ayşe Acar Başaran

TBMM Milletvekili

Ayşe Acar Başaran (d. 2 Ekim 1985), Türk avukat ve siyasetçi. Haziran 2015 ve Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri'nde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman milletvekili olarak meclise girdi.

Ayşe Acar Başaran, Abdurrahman Acar ve Sultani Acar’ın dört çocuğundan ikincisi olarak 2 Ekim 1985 tarihinde Batman'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Batman'da tamamlamasının ardından 2010 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. 4 yıl Batman Barosunda avukat olarak çalıştı. Özgür Kadın Kongresi Derneği üyesidir. Avukat Özgür Başaran’la evli olan Başaran, iyi düzeyde Kürtçe ve orta düzeyde İngilizce bilmektedir.

2013 ve 2014 yıllarında Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) il yöneticiliği ve BDP kadın meclisinde yer alan Başaran, hiçbir partinin tek başına iktidar olmak için gereken sandalye sayısına ulaşamadığı Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri'nde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman milletvekili olarak meclise girdi. Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri'nde tekrar HDP Batman milletvekili seçildi. 24 Haziran 2018 Türkiye genel seçimlerinde milletvekili seçildi.Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesidir.

versus