Altan Öymen

Altan Öymen

CHP Eski Genel Başkanı

Mehmet Altan Öymen (d. 20 Haziran 1932, Trabzon); Türk gazeteci, siyasetçi ve eski Cumhuriyet Halk Partisi genel başkanı. Genel Başkanlık görevini 1999-2000 yılları arasında sürdüren Öymen, Bülent Ecevit tarafından kurulan 40. Türkiye Hükûmeti'nde Turizm ve Tanıtma Bakanı olarak yer aldı. 1977 ve 1995 Türkiye genel seçimleri'nde CHP milletvekili olarak meclise girmiştir.

1999 Türkiye genel seçimleri'nde partisi CHP'nin meclis dışında kalması nedeniyle genel başkanlıktan istifa eden Deniz Baykal'ın istifasının ardından 1999 yılında düzenlenen 27. Olağanüstü Kurultay'da yeni genel başkan seçilmiştir. Bu görevi 15 ay sürdürmüştür. 2000 yılında yapılan kurultayda yapılan yeni seçimle genel başkanlığı Deniz Baykal'a devretmiştir. Günümüzde Radikal gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Mehmet Altan Öymen, 20 Haziran 1932 tarihinde Trabzon'da doğdu. Babasının adı Hıfzırrahman Raşit Öymen, annesinin adı Nezaket hanımdır. Örsan adında bir erkek, Gülden adında bir kız kardeşi vardır. Emekli büyükelçi Onur Öymen amcasının oğludur. Çerkes asıllı olan Öymen ailesi, vakti zamanında dedelerinin babası Mehmet Raşit Bey Çeçenistan'dan Trabzon'a göç etmişlerdir. Ailesinin Ankara'ya taşınması nedeniyle ilk ve orta öğretimini Ankara'da tamamladı. 1955 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi.

versus